Ściany

Ściany

Podwalina
Jest to element konstrukcyjny ścian najbardziej narażony na działanie wilgoci. W związku z czym wykonujemy je tylko i wyłącznie z dębu lub modrzewia, które cechują się największą trwałością spośród polskich gatunków drewna Podwalinę izolujemy od cokołu papą i mocujemy kotwami. W narożach łączymy je na francuski zamek. Zacios ten Polacy od wieków używali do wiązania podwalin domu, gdyż w tym newralgicznym miejscu najlepiej wiąże bale.

Ściany zewnętrzne
Do budowy ścian używamy przede wszystkim drewna iglastego z Puszczy Piskiej. Rośnie tu jedna z najlepszych populacji sosny w Europie. Występuje również doskonały świerk. Na ściany zewnętrzne domu stosujemy bale o wymiarach 14 cm x 28 cm. Wymiary te gwarantują doskonały wygląd budynku, a z drugiej strony odpowiednią nośność konstrukcji. Przy tej grubości bala mamy pewność, że woda nigdy nie pojawi się na wewnętrznej powierzchni bala czyli wewnątrz budynku. Kolejne warstwy bali wiążemy na jaskółczy ogon. Jest to wiązanie bardzo mocne gdyż bale wzajemnie się klinują. Siła, która miałaby wysunąć któryś z bali ze zrębu jest dzięki kształtowi klina przekształcana na docisk bala sąsiedniego. Połączenia wzdłużne bali wykonujemy w postaci tybli. Uszczelnienie między balami zapewnia podwójne obce pióro, między które układamy pakuły konopne, które w razie przedostania się wilgoci pęcznieją, uszczelniając ścianę. Obce pióra są lepsze od własnych ponieważ wchodzą głębiej w bale zapewniając lepszą szczelność w przypadku naturalnej pracy drewna, powodującej przyszłe odkształcenia bali. Otwory okienne wykonujemy wstawiając łątki, które są zawsze wczopowane w balach górą i dołem, dzięki czemu doskonale stabilizują bale w ścianach. Końcówki oczepów, czyli najwyższych bali ścian, są wysunięte poza obrys oraz ozdobnie zakończone. Wykonujemy ściany domów drewnianych także w innych tradycyjnych technikach. Mamy duże doświadczenia w wykonywaniu tzw. murów pruskich. W wielu rejonach naszego Kraju ta technika ma bardzo bogate tradycje i jej stosowanie daje piękne efekty wizualne. Całe drewno impregnujemy ogniochronnie i przeciwgrzybicznie. Ściany zewnętrzne opalamy i myjemy, co eliminuje większość szkodników drewna i pięknie wygląda.

Ściany działowe
Ściany działowe w domu wykonujemy z takich samych bali jak ściany zewnętrzne. Łączymy je ze ścianami zewnętrznymi wiązaniem na tzw. wpust stolarski, który usztywnia konstrukcję i nie wychodzi na zewnątrz. Dzięki temu nie ma przewiewów ani przedostawania się wilgoci do wewnątrz.

 • Gotowa ściana domu drewnianego z bali
  Ściany
 • Niezabezpieczona ściana domu drewnianego z bali
  Ściany
 • Budowa drewnianych ścian domu
  Ściany
 • Budowa ścian domu z drewna
  Ściany
 • Budowa ścian domu drewnianego
  Ściany
 • Gotowa ściana domu z bali
  Ściany
 • Gotowy dom drewniany z wykorzystaniem muru pruskiego
  Ściany
 • Ściana z tzw. muru pruskiego
  Ściany
 • Elewacja z muru pruskiego
  Ściany
 • Dom w stylu tzw. muru pruskiego
  Ściany
 • Budowa domu drewnianego z bali
  Ściany
Google Plus for the Publisher Google Plus for WebPage Creator