Siedlisko nad kanałem Augustowskim zastaliśmy w stanie niezbyt efektownym. Dom, mimo iż był w dobrym stanie technicznym, był zeszpecony różnymi przebudowami. Budynek gospodarczy, chyba najstarszy w całym zespole, był też w najgorszym stanie technicznym. Piwniczka wykonana z betonu i pokryta opapowanym daszkiem nie robiła miłego wrażenia.
Wnętrza domu nie spełniały oczywiście współczesnych wymagań. Należało zaprojektować łazienki, nową kuchnię, salon, sypialnie, wygodne schody, taras itd. Wykonaliśmy więc projekt, który miał za zadanie poprawić walory użytkowe i wygląd siedliska. Należy podkreślić, że siedlisko to znajduje się w sąsiedztwie wyjątkowego zabytku jakim jest Kanał Augustowski, w związku z czym podlegało „ochronie” Konserwatora Zabytków. Słowo „ochrona” piszę w cudzysłowie, gdyż w Polsce ochrona zabytków polega na represjach wobec właściciela a nie na faktycznej ochronie i pomocy.
Z tym sobie oczywiście poradziliśmy, nasz projekt można zobaczyć tutaj: http://www.polskadrewniana.pl/siedlisko-nad-kanalem-augustowskim/5008
Realizacja tego projektu jak to zawsze bywa w przypadku remontów, przyniosła wiele niespodzianek, musieliśmy reagować na nowe nieprzewidziane okoliczności.
Efekt końcowy jednak był przewidziany. Udało się nam przywrócić świetność temu siedlisku, chyba taką jakiej nigdy nie miało. Dom ten jest utrzymany w charakterze typowym dla tych okolic chociaż jest bardziej starannie wykonany i ma nieco więcej ozdób niż domy w okolicy. Projektując ozdoby okienne inspirowałem się zabudową Starowierską z Suwalszczyzny. Inspiracją dla mnie był także strzyżyk, który kręcił się przy oknie pracowni w momencie gdy rysowałem okiennice, dlatego został na nich uwieczniony.
Zakres prac, które tutaj wykonaliśmy był prawie taki sam jak w przypadku nowych budynków, jednak zrąb starego domu pozostał więc budynki nie straciły cech zabytkowych, a Inwestor dostał do użytku nowoczesny i wygodny dom.
Arch. Piotr Olszak
Powierzchnia użytkowa | 88,5 m2 |
Cena Projektu | Sprawdź... |